اخبار

برگزاری جلسه مشترک دفتر هماهنگی امور استان‌ها و دفتر بررسی‌های اقتصادی

برگزاری جلسه مشترک دفتر هماهنگی امور استان‌ها و دفتر بررسی‌های اقتصادی
جلسه مشترک دفتر هماهنگی امور استان‌ها و دفتر بررسی‌های اقتصادی با حضور مدیران کل دفاتر مذکور جهت تبادل نظر و بررسی استفاده از ظرفیت‌های ادارات کل ICT استانی برگزار گردید.

به گزارش دفتر هماهنگی امور استانها، در جلسه مذکور که در دفتر مهندس توکّل مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی وزارت برگزار گردید، ضمن بررسی مباحث، مشکلات، انتظارات و چالش های پیش روی ادارات کل ICT استانی و تبادل افکار و تجربیات در این خصوص، بر استفاده حداکثری از ظرفیت ها و توانمندیهای ادارات مذکور در جهت تحقق و نیل به اهداف تعیین شده تأکید گردید.

در ابتدای این جلسه مهندس توکّل ضمن تشکر از حضور مدیرکل، معاون و کارشناسان دفتر هماهنگی امور استانها به جهت حضور در جلسه و انجام این دیدار، با اشاره به میزان بودجه اختصاص یافته به وزارت متبوع و شرکت های تابعه در سالجاری، اظهار داشت: در حال حاضر برنامه های وزارت متبوع اغلب به صورت ملی می باشد و با توجه به اینکه ساز و کار برنامه ها نیز به صورت ملی تعریف گردیده است، لذا تاکنون برش استانی در این خصوص نداشته ایم.

وی با بیان اینکه می بایست زیرساختهای موجود را درست نمائیم، افزود: علیرغم اینکه برنامه ها ملی می باشد، به دلیل اینکه در استان ها اجرا می شوند، بنابراین بایستی برش استانی نیز در این خصوص داشته باشیم.

مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی گفت: برخی از پروژه هایی که سازمانها و شرکتهای تابعه انجام می دهند، ارتباط آنها با اسناد بالادستی، سیاست ها و قوانین وزارتخانه بایستی دقیقاً مشخص گردند که در راستای کدامیک از سیاستها و اهداف تعیین شده می باشند.

مهندس توکّل ادامه داد: لذا در این راستا براساس دستور و تأکید مقام عالی وزارت، برای هر طرحی که در سطح وزارت متبوع و سازمانها و شرکتهای تابعه می خواهد اجرا شود، در ابتدا می بایست یک طرح توجیهی (Business Plan) ارایه گردد.

وی با اشاره به ضرورت بررسی ابعاد مالی، فیزیکی، فنی و اهداف مورد انتظار از اجرای کلیه طرح ها و پروژه های پیشنهادی مربوط به سازمانها و شرکتهای تابعه و درادامه ضرورت راه اندازی واحد کنترل پروژه، ابراز داشت: راه اندازی تیم کنترل پروژه از سوی مقام عالی وزارت بر عهده معاون محترم برنامه ریزی و نظارت راهبردی محول گردیده است که با توجه به تأکید معاون مربوطه، مقدمات اجرایی لازم از قبیل احصاء نیازمندیهای اولیه، تهیه نرم افزار مورد نیاز با قابلیت دسترسی برای تمامی ذی­نفعان جهت مشاهده وضعیت طرح ها و پروژ ها و همچنین انعقاد قرارداد با مشاورین مربوطه جهت تدوین دستور کار و برنامه ها و تعیین نحوه راهبری زیرساختهای این مهم با توجه و لحاظ نمودن نوع کنترل پروژه مورد نیاز، در این دفتر در حال انجام می باشد.

مدیرکل دفتر بررسیهای اقتصادی در ادامه اظهار امیدواری نمود با اجرایی شدن این موارد و راه اندازی تیم کنترل پروژه در آن دفتر و تنظیم برش استانی برنامه ها و طرح های اجرایی، از ظرفیت حداکثری و توانمندیهای قابل توجه ادارات کل ICT استانی در ابعاد مختلف نیروی انسانی، فنی و اجرایی در جهت دستیابی به اهداف مورد انتظار و اجرای صحیح وظایف محوله استفاده گردد.

در ادامه این جلسه آقای عیسی زاده مدیرکل دفتر هماهنگی امور استانها نیز ضمن تشکر از توجه مثبت و سازنده مهندس توکّل، هدف از تشکیل این جلسه را بررسی وضعیت موجود، چالش ها، انتظارات، شرح وظایف موجود ادارات کل استانی و مسائل و مشکلات پیش روی آنها دانست.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور استانها با اشاره به اینکه براساس تشکیلات تفصیلی موجود، ادارات کل ICT استانی به عنوان نماینده عالی وزارت ارتباطات در استانها می باشند، گفت: انتظارات و برنامه هایی که برای استانها وجود دارد و یا پیش بینی شده است در مواردی بیش از منابع و امکانات و شرایط موجود می باشد و در اغلب موارد، موضوعات ذیربط توسط استانداران، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و مسئولین استانی از مدیران ICT استانی پیگیری می گردد که در برخی موارد منجر به عدم پاسخگویی به مطالبات و تنزل جایگاه ادارات کل استانی می گردد.

وی افزود: با این حال و با وجود مشکلات و چالش های موجود، نقش آفرینی ادارات کل ICT استانی فراتر از امکانات موجود در سطح استانها بوده و در حال حاضر ادارات مذکور به مرحله ای رسیده اند که نقش آفرینی آنها قابل انکار نیست، لیکن بایستی مورد توجه جدی و حمایت قرار گیرند و در راستای اهداف کلان وزارت متبوع، مدیریت، توسعه و راهبری شوند.

عیسی زاده در ادامه اظهار داشت: مدیران استانی به عنوان نماینده عالی وزارت در استان معرفی شده اند و مقرر گردیده در مباحث اجرایی دخالتی نداشته و نقش نظارتی و پیگیری و پاسخگویی و هماهنگی موضوعات مرتبط را داشته باشند. وی ادامه داد: امکانات در دسترس مدیران استانی بسیار کمتر از نیازمندی ها بوده و پاسخگوی نیازها نمی باشد، که در این راستا بهره برداری از فضا، امکانات و تجهیزات سازمانها و شرکتهای تابعه در استانها در جهت انجام امور تا حدودی گره گشا بوده لیکن ضرورت دارد در همه ابعاد علی الخصوص تغذیه اطلاعاتی و فراهم نمودن زمینه لازم برای اشراف اطلاعلاتی آنها توسط ستاد وزارت حمایت و پشتیبانی گردند.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور استانها عنوان نمود: شرح وظایف هر یک از دفاتر مشخص می باشد، لیکن برای انجام امور نظارتی و پیگیری برنامه ها در سطوح استانی می توان از استانها به عنوان بازوی کمکی استفاده و تحقق اهداف واحدها در جهت اعمال وظایف محوله به ویژه در زمینه بررسیهای میدانی در سطح استانها را از طریق ادارات کل استانها پیگیری و راهبری نمود. وی گفت: بطوریکه مهندس توکّل نیز اشاره نمودند جهت اجرا و تحقق اهداف کنترل پروژه ها نیاز به ارایه و بررسی طرح توجیهی و مطابقت آن با اهداف و سیاست های کلان وزارت و کشور می باشد و مضاف بر آن پروژه ها می بایست متناسب با نیاز مردم و براساس فناوری ها و روش های نوین تدوین و اجرا و کنترل و ارزیابی گردند تا مفید فایده و اثربخش باشند.

عیسی زاده در ادامه صحبت های خود افزود: به منظور ایجاد وحدت رویه و انسجام و هماهنگی بیشتر در انجام وظایف محوله و پرهیز از تناقض در پاسخگویی به مسئولین استانی، پیش نویس آیین نامه شورای مدیران ICT استانها تهیه و تنظیم گردیده است که پس از اخذ و لحاظ نمودن نظرات معاونتهای وزارت متبوع و سازمانها و شرکتهای تابعه، پیشنهاد گردیده است تا آیین نامه مذکور در شورای معاونین محترم وزارت مطرح و پس از تصویب، در استانها اجرایی گردد.

عیسی زاده در پایان با تأکید بر اینکه دفتر هماهنگی امور استانها تقاضای سرعت عمل در انجام امور مربوطه و تدوین برنامه ها و شاخص ها با برش استانی را دارد، اعلام نمود: به منظور راه اندازی واحد کنترل پروژه در دفتر بررسی های اقتصادی و انجام امور ذیربط، این دفتر آماده همکاری، همفکری و هماهنگی لازم در این خصوص بوده و ضمن تأکید مجدد بر استفاده حداکثری از قابلیت های ادارات کل ICT استانی، انتظار دارد حمایت های لازم از ادارات مذکور انجام و نقش مشارکتی آنها در پیگیری اجرای سیاست های وزارت متبوع در استانها بیش از پیش ارتقاء یابد.
۲۷ آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۳۵
تعداد بازدید : ۳۸۴

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید