اخبار

فناوری ارتباطات و اطلاعات و افزایش ایمنی در جاده ها است

فناوری ارتباطات و اطلاعات و افزایش ایمنی در جاده ها است
موضوع روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی سال 92، فناوری ارتباطات و اطلاعات و افزایش ایمنی در جاده ها است.
 فناوری ارتباطات و اطلاعات (ICT)، نقشی بسیار مهم در ایجاد فرصت ها در همه جنبه های زندگی بشر دارد. امروزه، هنگام رانندگی، وسایلی را در اختیار داریم که با چند اشاره انگشت، به ما امکان برقراری ارتباط در سراسر جهان، هدایت در ترافیک سنگین و مسیریابی در مسیر های ناآشنا را می دهند.در عین حال می توان از میان انبوهی از سرگرمی ها، اعم از موسیقی، برنامه های رادیویی، تلویزیونی یا رسانه های اجتماعی، گزینه­ی مورد علاقه خود را در حین رانندگی انتخاب کرد.

در حالی که این فناوری به طور فزاینده در همه جا استفاده می شود.باید اطمینان داشت که به هنگام  رانندگی و به منظور پیشگیری از سوانح و آسیب دیدگی، از آنها مسئوولانه و محتاطانه استفاده شود.

ایمن سازی رانندگی، یک نگرانی جهانی برای بهداشت و سلامت عمومی و پیشگیری از آسیب دیدگی است. همه ساله در سراسر جهان ، به ویژه در کشورهای در حال توسعه حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر در اثر تصادفات جاده ای جان خود را از دست می دهند و بین 20 تا 50 میلیون نفر نیز مجروح می شوند. لذا، در مقیاس اقتصاد جهانی، حدود 518 میلیارد دلار آمریکا به دولت ها و افراد زیان آور می شود.

حواس پرتی و رفتار رانندگان، نظیر رفتاری که کاربران، به هنگام "ارسال پیامک" و تعامل با سامانه های ناوبری یا برقراری ارتباط درون خودردیی در حین رانندگی، از خود بروز می دهند، از مهمترین عوامل دخیل در وقوع سوانح مرگبار رانندگی هستند.

با توجه به این واقیت ها، دبیر کل اتحادیه جهانی ارتباطات(ITU) در پیامی به مناسبت روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی سال جاری، از شهروندان همه کشورهای عضو خواسته است در حین رانندگی، نگذارید فناوری حواستان را پرت کند! نه از تلفن همراه استفاده کنید و نه سامانه ی ناوبری را تنظیم کنید. نگذارید کار با این فناوری ها موجب حواس پرتی شما بشود. ارسال یک پیامک در حین رانندگی، بسیار خطرناک و باید به هر قیمتی از آن اجتناب کرد. همچین از کشورهای عضو و شرکای صنعتی ITU خواسته است به توسعه ابزار های تماس ایمن دست آزاد در خودرو ها اقدام کنند و اقدام های لازم در راستای رفع حواس پرتی ناشی از استفاده ا فناوری در حین رانندگی اتخاذ کنند.

 ایشان همگام با وضع سیاست ای ملی برای ترغیب استفاده از ارتباطات و فناوری اطلاعات در افزایش ایمنی رانندگی، توسعه و کاربرد سامانه های ترابری هوشمند را نیز ضروری دانسته و افزوده اند این اقدامات نه تنها به پیشگیری از تصادفات رانندگی کمک می کند، بلکه کارآمدی ها در مدیریت رانندگی را به ابزاری برای مبارزه با آثار سوء دگرگونی آب و هوا و گرمایش جهانی تبدیل می کند.

اتحادیه جهانی ارتباطات(ITU)استاندارد هایی را برای مدار های واسط بین کاربر و سامانه های ارتباطی ایمن در خودرو ها طراحی نموده تا با رفع حواس پرتی های ناشی از فناوری، عملکرد رانندگان را بهبود بخشد.

همچنین اتحادیه ی جهانی ارتباطات (ITU) جلوتر از سایر مجامع جهانی، تلاش می کند استانداردهای روزآمد ICT برای ساخت سامانه های ترابری هوشمند و ایمنی راننده را پدید آورد که ترکیبی از فناوری رایانه ای، ارتباطی، مکان یابی و خودکارسازی فرایند ها را به خدمت می گیرند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، روز جهانی ارتباطات و جامعه ی اطلاعاتی(WTISD)امسال را با توجه ویژه به ضرورت افزایش ایمنی رانندگی با استفاده از ICTs گرامی می دارد.

۳۱ فروردین ۱۳۹۲ ۰۹:۲۱
تعداد بازدید : ۱۷۲

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید