اخبار

مصاحبه جناب آقای مهندس طهماسبی سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مازندران به مناسبت روز جهانی ارتباطات

مصاحبه جناب آقای مهندس طهماسبی سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مازندران به مناسبت روز جهانی ارتباطات

روز 17 می سال 1865 نخستین اتحادیه ارتباطات با عنوان " اتحادیه تلگرافی بین المللی " که مصادف با  27 اردیبهشت می باشد در شهر پاریس تشکیل شد و به همین مناسبت این روز با نام روز جهانی ارتباطات معرفی می شود. در سالگرد روز جهانی پیش رو موضوع مورد توجه " فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و افزایش ایمنی جاده‌ها " است. با توجه به پیشرفت های به دست آمده تکنولوژی ارتباطی جدید امکانات زیادی را در اختیار رانندگان قرار داده و می تواند در بحث هدایت خودرو، مسیریابی، سرگرمی ها و ... خدمات متعددی ارایه دهد اما در طرف مقابل سرگرم شدن راننده به سامانه های ارتباطی امکان ایجاد خطرات را به شدت افزایش می دهد. تصمیم بر این است تا با بکار گیری تکنولوزیهای جدید تر تا حد امکان مانع از کاهش هوشمندی رانندگان در زمان رانندگی شود.با این توصیف و همزمان با روز جهانی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفتگویی را با آقای مهندس طهماسبی سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات بعمل آورده ایم که توجه خوانندگان را آن جلب می نماییم.

 

 

<!--آقای مهندس طهماسبی لطفا در مورد اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مازندران توضیح مختصری بفرمایید.

به علت گسترش فوق العاده زیاد انواع مختلف ارتباط غیر حضوری از جمله ارتباطات تلفنی و فعالیت های رایانه ای در میان مردم و ارگان ها و ایجاد مراکز سرویس دهی این قابلیتها در کشور لزوم افزایش مراکز نظارتی جهت اعمال مقررات، ادارات کل ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان ها راه اندازی شد که در استان مازندران از مرداد 91 این اداره کل افتتاح وشروع به کار نمود.

این اداره کل نماینده عالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان بخش حاکمیت بوده و هدف آن اجرای برنامه ها و سیاستهای بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات میان کلیه واحدهای تابعه در استان می باشد. این وظایف در چهار بخش نظارت  حفاظتی و امنیتی ، نظارت مدیریتی، نظارت برنامه ای و نظارت مقرراتی می باشد.

 

<!--وضعیت بسترهای زیرساختی ارتباطی در استان از قبیل فیبر نوری، تجهیزات انتقال، و ... چگونه است و میزان دسترسی مردم به تلفن های ثابت و همراه و اینترنت چقدر می باشد؟

در بحث فیبر نوری که یکی از مهمترین تجهیزات زیرساختی مخابراتی می باشد حدود 6483 کیلومتر فیبر نوری در استان دایر شده که متعلق به شرکتهای زیرساخت و مخابرات است و از نظر تجهیزات انتقال نیز از وضعیت مطلوبی برخوردار بوده و مازندران در زمره استان های برتر در کشور می باشد. در بحث تلفن ثابت، میزان دسترسی جمعیت شهری و روستایی 98 درصد می باشد . میزان مشترکان همراه اول 65 درصد ( به تعداد 2018247 نفر ) و ایرانسل 33 درصد ( به تعداد 1364252 نفر ) جمعیت استان می باشد و وضعیت شرکت رایتل که تصویر و داده را انتقال می دهد و با عنوان نسل 3G شناخته شده است بصورت آزمایشی در بخش هایی از استان راه اندازی شده و به مرور با گسترش سطح تحت پوشش، بطور کامل مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. در استان تعداد 75، ISP که ارایه دهنده اینترنت Dialup است فعال بوده و تعداد 8 PAP که اینترنت ADSL  را ارایه می دهد فعالیت دارد و همچنین تعداد 8 SAP که اینترنت از طریق ماهواره ارایه می دهد مشغول بکار می باشند. بد نیست یادآوری شود که میزان دسترسی مردم به اینترنت از طریق ADSL در استان بیشتر از میانگین کشور است. ( ضریب نفوذ اینترنت در استان 50 درصد می باشد که در حدود 7 درصد بیشتر از متوسط کشوری است و از میان بهره برداران اینترنت در استان تعداد 52 درصد مرد و 48 درصد زن هستند. )

 

<!--لطفا اطلاعاتی در خصوص امکاناتی که اپراتور سوم ارایه می دهد به خوانندگان ارائه دهید.

در حال حاضر دو اپراتور بزرگ تلفن همراه در کشور در حال فعالیت است که سرویس مکالمه و SMS و MMS و اینترنت را ارائه می دهند و اپراتور سوم تلفن همراه که دارای تکنولوژی نسل سوم می باشد علاوه بر سرویس های مکالمه و SMS و MMS ، اینترنتی با سرعت بهتر و کیفیت مطلوب  تر که شامل سرویس هایی از قبیل رای گیری الکترونیکی ، موبایل TV ، GAMING ، VEDIO CALL و .... را ارائه خواهد داد.

 

<!--در مورد مرکز خدمات داده استان ( Data Center ) توضیح دهید.

مرکز داده از سرورها، زیرساختهای ارتباطی، امنیتی و تجهیزات الکترونیکی تشکیل شده که برای ارایه، نگهداری و پشتیبانی از سرورهای تحت شبکه، اینترنت، اینترانت و اکسترانت احداث می شود. این مرکز به صورت یک مرکز پردازش و جمع آوری و ذخیره سازی عمل می کند و می تواند بصورت تجاری نیز مورد استفاه قرار گیرد. این مراکز می توانند به عنوان یک بستر کاملا امن برای پردازش اطلاعات باشد و همچنین میزبان وب سایتهای اینترنتی نیز مورد استفاده قرارگیرند.

 

<!--وضعیت امنیت فضای سایبری استان چگونه است؟

با توجه به گسترش فعالیت های ارتباطی و انفورماتیکی و افزایش تبادل و ذخیره سازی اطلاعات مردم و دستگاهها در فضای مجازی، نیاز بسیار شدیدی به حراست و پاسداری از اطلاعات در این فضا احساس شد که به همین منظور اجماع لازم میان ارگان های ذیربط بوجود آمده و اقدامات لازم در دست انجام می باشد. تا کنون با یک کار فشرده در این اداره کل بیشتر ادارات و مراکز مهم استان مورد بررسی امنیتی قرار گرفته و با اطلاعات به دست آمده برنامه های سال های آتی تدوین شده است.

 

<!--شبکه دولت و وضعیت آن را در استان چگونه ارزیابی می کنید؟

هدف از راه اندازی شبکه دولت اتصال کلیه دستگاههای اجرایی استان از طریق خطوط اختصاصیleased line  مخابرات بوده است. در این طرح دستگاههای اجرایی مرکز استان به یکدیگر متصل و در ادامه ارتباط مرکز استان با نهاد ریاست جمهوری، ارتباط دستگاههای اجرایی مراکز استانها با وزارتخانه ها و در نهایت اتصال کلیه دستگاهها و نهادها در سراسر کشور با عنوان شبکه اختصاصی دولت می باشد. استانداری ها متولی شبکه دولت دراستانها بوده و پشتیبانی شبکه توسط دفتر فناوری اطلاعات استانداری و با همکاری مخابرات استان انجام می پذیرد. شبکه دولت شامل مولفه های مختلفی از جمله ارتباط دولت و شهروندان(G2C) ، ارتباط دولت و کارمندان(G2E) ، ارتباط دولت و شرکتها (G2B) و ارتباط دولت و دیگر سازمانهای دولتی (G2G) می شود. در حال حاضر حدود 80 دستگاه اجرایی در استان توسط شبکه دولت به هم متصل و ارائه خدمات یادشده از طریق این شبکه از شرایط مطلوبی برخوردار است.

 

<!--[iشبکه ملی اطلاعات چه مزایایی داشته و چه خدماتی را ارائه می دهد؟

منظور از شبکه ملی اطلاعات، شبکه ای با مبنای پروتکل اینترنت است که از نظر نوع آدرس دهی و نوع دسترسی سازگار با اینترنت جهانی خواهد بود اما این شبکه می تواند از نظر محتوا شبکه مستقلی باشد. بنابراین شبکه ملی اطلاعات همان شبکه ملی اینترنت است که آدرسهای اینترنت در این شبکه قابل آدرس دهی و دسترسی خواهد بود و از نظر سیاستگذاری و نوع اداره به صورت ملی اداره خواهد شد. در شبکه ملی اطلاعات دو پارامتر دستیابی و امنیت در درجه اطمینان خوبی قرار دارد و از نظر کاربردی نیز محدودیت های پهنای باند وجود نخواهد داشت. با وجود این شبکه پهنای باند مورد نیاز داخل از پهنای باند دسترسی به شبکه جهانی اینترنت تفکیک شده و محدودیت سرعت دسترسی به اینترنت ملی برداشته        می شود.

ساده‌ترین تحلیلی که از مزایای راه‌اندازی چنین شبکه‌ای می‌توان داد این است که دیگر برای دسترسی به یک سایت نیازی به عبور از پهنای باند بین‌الملل نخواهیم داشت و همچنین نیازی نیست که دیگر برای یافتن برخی اطلاعات مشخص به مراکز داده خارج از کشور رجوع کنیم. با راه اندازی این شبکه، امنیت فضای تبادل اطلاعات و فضای سایبری بسیار بالا رفته و ارائه سرویس در این بستر با سرعت و کیفیت و ضریب نفوذ بسیار بالاتر امکان پذیر می­شود.

 

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۶:۰۹
تعداد بازدید : ۱۵۶

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید