اخبار

برگزاری مانور مدیریت بحران توسط اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان همدان

برگزاری مانور مدیریت بحران توسط اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان همدان
مانور ساعت صفر مدیریت بحران ساعت 10 صبح روز شنبه مورخ 23/6/92 با حضورکلیه اعضای محترم کارگروه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات مدیریت بحران و نیز معاونت محترم اداره کل مدیریت بحران استانداری همدان و با هدف بالا بردن آمادگی اعضا، بازبینی سناریوی های بحران هر یک از اعضا و افزایش هماهنگی و تعامل بین اعضا کارگروه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات مدیریت بحران استان همدان برگزار شد.

 

مانور  ساعت 10 صبح روز شنبه مورخ 23/6/92 با حضور معاون محترم اداره کل مدیریت بحران استانداری همدان و  دبیر کارگروه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات مدیریت بحران استان همدان  رسمیت یافته و شروع شد.

در ابتدا از طریق سامانه پیام کوتاه کارگروه به تمامی اعضا اصلی، جانشینان اول و دوم پیامی با مضمون زیر ارسال شد:

"با سلام متاسفانه صبح امروز زلزله ای به بزرگی 7.1 ریشتر نهاوند را لرزاند و خسارات شدیدی به این شهر وارد آورد. ضمن اعلام شرایط اضطراری لطفا هر چه سریعتر به اتاق بحران کارگروه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات مدیریت بحران در محل این اداره کل حضور بهم رسانید."

سپس با شماره همراه اختصاصی کارگروه با کلیه اعضا اصلی و در صورت عدم پاسخگویی با اعضا جانشین تماس گرفته شد و از ایشان درخواست شد که در اسرع وقت در اتاق بحران حضور بهم رسانند.

در ابتدای جلسه آقای ترکمان در خصوص مانور ساعت صفر و خصوصیات آن برای حضار صحبت کردند سپس سناریوی مانور قرائت شد. در این سناریوی فرضی وقوع زلزله ای زرگ در شهر نهاوند و تخریب زیرساخت ها  پیش بینی شده بود سپس با توجه به جزییات سناریو برای اعضا طرح سوال شده بود که هر یک می بایست نحوه واکنش سازمان مربوطه خویش به زلزله و نحوه تعامل با دیگر اعضا را تشریح می کردند. سوالاتی که بر پایه سناریو از اعضا محترم کارگروه مطرح شد به شرح ذیل می باشند:

1-     با توجه به اینکه 70% شهر تخریب شده و شبکه ثابت در مناطق آسیب دیده 100% از مدار خارج می باشد شما به عنوان مسوولان شبکه مخابراتی در شرایط اضطراری کنونی، طرح خود را برای راه اندازی یک سیستم ارتباطی جایگزین جهت برقراری ارتباط مسوولین و ماموران اکیپ های امداد،نجات و مدیرت بحران در مرحله اول و سپس برقراری ارتباط اضطراری برای مردم و نهایتا اتصال کامل خطوط موبایل و تلفن ثابت بیان نمایید.

2-     بر اساس آخرین برآوردها شبکه تلفن سیار شامل BTS ، BSC  به شدت آسیب دیده است مقتضی است سیستم های جایگزین برای ارتباطات سیار ارائه گردد.

3-     جهت تامین ارتباط سامانه های مدیریت بحران استان و مراکز حساس و بانک های اطلاعاتی چه سیستم ارتباطی را پیش بینی می کنید.

4-     پیشنهاد شما برای استفاده از  فناوریهای نوین در مدیریت بحران چیست؟

در ادامه  نمایندگان شرکت مخابرات استان همدان،اداره کل تتنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه غرب، نمایندگی شرکت ارتباطات زیرساخت در استان همدان، ایرانسل، اداره کل پست استان همدان، شرکت رایتل، ایستگاه ماهواره شهید قندی اقدامات و پیش بینی های سازمان مربوطه خویش را در خصوص سناریوی مطرح شده تشریح نمودند و نحوه تعامل خود با مدیریت بحران استانداری، کارگروه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات مدریت بحران و  دیگر اعضا این کارگروه مشخص نمودند.  

۳۱ شهریور ۱۳۹۲ ۱۴:۴۸
تعداد بازدید : ۶۷۲

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید